2021. július 7., szerda

2021. 05-06. havi wrap up | Stella

Sziasztok!

Vizsgaidőszak. Olvasási válság. TBR gyarapodás. Pokémon Readathon.

Röviden ezekkel a szavakkal tudnám jellemezni az előző két hónapomat. Sok minden történt. Kicsit a nyakamba szakadt a világ. Remélhetőleg most már kezdek kikecmeregni alóla.  Na, de nézzük, hogy végül mik kerültek sorra ebben a két hónapban.



2021 májusa és júniusa számokban:

Ebben a két hónapban 7 könyvet olvastam és sikerült is befejeznem mind a 7 könyvet. Korábbról még félben vagyok 1 könyvvel, de abból most nem olvastam semmit, csak megemlítem. Az olvasott könyvek közül 2 e-book volt, egy novella és egy recenziós könyv. A maradék 5, nyomtatott könyvből pedig 1 volt korábbi polclakó, és 4 idei beszerzés. Úgy tűnik most megfordultak az arányok.

Oldalszámban a május 546 oldalt, míg a június 654 oldalt jelentett. A két hónap alatt összesen 1200 oldalt sikerült elolvasnom. Szomorú, hogy ezúttal megint csak egy 500 oldal feletti könyv került sorra.

 

Pokémon Readathon

Júniusban alig olvastam valamit. Aztán a semmiből feltűnt a Pokémon Readathon OlvaZsófi szervezésében. Az olvasási maraton június 14-20. között volt. A maratonnak voltak olvasós és nem olvasós kihívásai is. Próbáltam mindkettőből teljesíteni a pontokat. 3 könyvvel legyőztem volna az összes termet, viszont az utolsó kifogott rajtam. Azon a héten vizsgáztam még és nem tudtam befejezni az Állatfarmot. Így végül akkor nem lettem pokémon mester. A szabályzat szerint a readathon után  minden fennmaradó teremhez 1 külön könyvet kell olvasni. A pokémon mester címet így csak a következő héten sikerült elnyernem az utolsó teremhez választott könyv, az Állatfarm befejezésével. Szerintem élvezetes és ötletes volt ez a readathon. Adott egy kis motivációt az olvasásra, újra elővettem a Pokémon Go-t is, ahol fogtam néhány új virtuális pokémont, illetve a maraton alatt is gazdagodtam néhánnyal.

A kezdő pokémonom végül Bulbasaur lett, mert jól jött az a képessége, hogy már a maraton előtt elkezdhetem az olvasást, így számított az aktuális olvasmányom is. Ezen kívül a nem olvasós kihívások teljesítésével a következőket szereztem: Pidgey, Shellder, Slowpoke, Horsea, Zubat, Farfetch’d, Jigglypuff, Mr. Mime, Goldeen, Scyther, Bellsprout (2-szer), Oddish és Venonat. A legnehezebb kihívás egyértelműen a 10 előtti lefekvés volt, amiért a Jigglypuff járt. Számomra a legkönnyebb pedig a „Tedd zöldebbé!” volt, hisz falusi környezetben sok növény igényel törődést és sokat lehet kertészkedni, így ennek köszönhetem az utolsó 5 pokémont. 

Régóta nem rajzoltam már, de ezúttal újra ceruzát ragadtam és csináltam magamnak egy kis listát (ezt láthatjátok a szöveg mellett), aminek hála sikerült befogni egy Mr. Mime-ot. Nekem tetszett ez a readathon is. Várom a követekzőt! :)

 

Május legjobb olvasmánya:

Ruby Saw: Csak két lépés a kertváros

Június legjobb olvasmánya:

George Orwell: Állatfarm

Az olvasmányaim:

MÁJUS

1. Darren G. Davis: Lady Gaga

            Hát az úgy volt, hogy… Feltévedtem a Könyvudvar oldalára, mert jó akcióban volt egy könyv, amit kerestem és ha már ott voltam, szétnéztem az akciós könyvek között. Ezt a kis „újságot” is ott találtam. Szeretem Lady Gaga dalait és gondoltam miért ne. Csomagbontás után rögtön el is olvastam. Olyan csalogató volt a maga kis képekben gazdag 30 oldalával. Olvasás után megtudhattam pár dolgot az énekesnőről, főleg az indulásáról és a hírnév előtti életéről. Nem volt rossz, sok kedves emléket idézet fel kamaszkoromból, amikor rá voltam kattanva Gaga dalaira. A rajzok is jók voltak, nekem tetszettek. Összességében viszont inkább felejthető kötet.

Ez a képregény 30 oldalon mutatja be Lady Gaga életét a születésétől kezdődően az első nagyobb sikereiig. Olvashatunk többek között a tanulmányairól, és a név választásáról is.

 

2. Michael Kogge: Legendás állatok és megfigyelésük – Filmkalauz

            Szintén Könyvudvar-os beszerzés. A Lady Gaga képregény után ez volt a másik könyv, amit gyorsan elolvastam, bár kicsit tovább tartott, mint a képregény. Szeretem a Legendás állatok filmeket és azt a varázsvilágot, így a könyv témáját is kedveltem. Tetszett, hogy gyorsan olvasható, rövid könyvről van szó. Nem túl sok plusz információt adott. Főleg a film cselekményét írta le. A képek viszont csodásak voltak. A filmben nem nagyon figyeltem eddig, hogy kinek milyen pálcája van. Itt közelebbről is megnézhettem a főszereplőkét. Szépek és egyediek. Most már a Legendás állatok 2-ről is olvasnék egy ilyen könyvet.

Rövid, és tele van színes képekkel. A Legendás állatok és megfigyelésük film cselekményét meséli el, miközben érdekességeket csepegtet a szereplőkről, helyszínekről és az állatokról persze.

 

3. Jeph Loeb: Batman: Hush (2. kötet)

            Kíváncsi voltam, hogy hogyan végződik ez a történet, így a májusban erre is sort kerítettem. Ebben a részben még tovább bonyolódtak a dolgok, a végén pedig a főkolompos is előbújt rejtekéből. Elsőre nem is számítottam volna rá, hisz még nem ismerem eléggé a DC univerzumot, de kicsit meglepődtem. Mind a rejtélyes gonosztevőn, mind azon, hogy az egyes szereplők végül is hogyan, kapcsolódnak egymáshoz, és milyen sokuknak van közös múltja. Végre felbukkant Nightwing is, akit már a Titánok sorozat óta nagyon szeretek. A rajzolás pedig továbbra is lenyűgöz. Szuper bevezető volt ez a két kötet a DC világába. Mindenképpen folytatni fogom a képregények olvasását. Kíváncsi vagyok a többiekre is. :)

Az 1. kötet ismertetője: A kötet a Batman sorozat 608-613. számait tartalmazza. Gotham városában járunk. Batman éppen egy kisfiú kiszabadításán dolgozik, akit túszul ejtettek. Az akció sikeresen végződik, azonban, amíg Batman szembeszáll Gyilkos Krok-kal, addig valaki meglép a váltságdíjjal. Batman kénytelen üldözőbe venni a tettest, azonban súlyos balesetet szenved, amikor valami elvágja a batkötelét. A hős a halál torkából tér vissza, és meg van róla győződve, hogy valaki ki akarta vonni a forgalomból. Az ügy összetett, olyan dolgok történnek körülötte, amelyekre addig nem volt példa. Kérdés az, hogy ki állhat mind emögött.

 

4. Ruby Saw: Csak két lépés a kertváros (Kertváros 2.)

       Májusban lejárt egy Ruby Saw kihívás, és gyorsan kellett még egy novella hozzá. A Kertvárosi pletykát már olvastam (értékelés ITT ), viszont a Csak két lépés Észak-ot még nem. Ezért félve kezdtem neki, nehogy elszpoilerezek magamnak valamit. Ez szerencsére nem történt meg. Viszont még jobban kíváncsi vagyok most már a másik könyvre. Érdekelne, hogy mi történt Észak-Koreában.

A novella főszereplői a Kertvárosi pletykából megismert Queen Weston és a párja. A korábban történtek miatt nem csoda, hogy a páros éberen figyel minden változásra a Whisper Lane-en. Főleg, ha egy bizonyos házról van szó, aminek elég sötét története van. A házba most új lakók költöznek. Kérdés, hogy valójában jó emberek-e, vagy csak megint fel akarja valaki forgatni a csendes kertvárosi életet?

 

JÚNIUS

5. Geoff Johns – Richard Donner: Superman: A Kripton utolsó fia

            Ez a könyv a Pokémon Readathon miatt került le a polcomról, bár terveztem folytatni a képregények olvasását. Keményborítósként az Ónvárosi termet képviselte, illetve képregény lévén visszatérő ellenfelem lett Kárminvárosnál és Superman piros köpenye miatt Cinóber-szigeten is. Tetszett ez a Superman történet is, de valahogy mégis más volt. Az előző Batman kötetek jobban magukkal ragadtak és ott jobban tetszett a rajzolás is. A cselekmény annyira nem volt vészes, hisz többségében izgalmas volt. Számomra a panelek elhelyezése okozott gondot. Volt benne néhány, ami duplaoldalas sávban volt. Korábban még nem találkoztam hasonlóval, így kezdetben belezavarodtam, de a végére sikerült megszoknom.

Ez a történet az Akció Képregény 844-846. és 851., az Akció Képregény Évkönyv 11. és a Superman Évkönyv 13. számában jelent meg korábban. Ezen kívül a kötet végén bónuszként megtalálható benne a Superman 1. száma (1939) is.

Fülszöveg részlet:  Egy napon Metropolis kellős közepén kriptoni űrjármű landol – Superman legnagyobb meglepetésére. Az űrhajón egy kriptoni fiú kucorog, akinek képességei Supermanével vetekednek. Superman a gyermek elszánt védelmezőjévé válik, egyben elhatározza, hogy sajátjaként fogja felnevelni a fiút. A hatóságok azonban ezt nem nézik jó szemmel, ráadásul senki nem tudja egész pontosan, honnan származik ez az elképesztő erővel bíró lény.

 

6. Ellyne: Fagyos december

           Ezt a könyvet recenziós példányként kaptam korábban és már május folyamán elkezdtem olvasni. Sajnos jól elszúrtam az időpontválasztást, mert a vizsgaidőszak miatt eléggé elnyúlt az olvasás. Mondhatni a 220. oldal után, hetekig nem tudtam elérni a 300. oldalt sem, annyira apránként tudtam haladni. Viszont, ahogy letudtam a vizsgáim nagy részét, pár nap alatt befejeztem. A véleményemről bővebben egy bejegyzésben olvashattok majd a közeljövőben.

Bulbasaur-nak hála ez a könyv a Pokémon Readathon-ra is beszámított. Feltételeztem, hogy sírni fogok a végén, ezért számított Azúrkékvároshoz. A vége felé kiderült, hogy van benne egy LMBTQ mellékszereplő, így Illatáriavárosba is el tudtam látogatni vele. Ez a könyv a romantikus zsánerbe tartozik, ezért Fukszia város termét is legyőzhettem, illetve női szerző írta, így nem volt kérdés, hogy a Sáfrányváros-i jelvényt is bezsebelhetem a segítségével.

Fülszöveg: Vannak pillanatok, amikor újrakezdjük. Vannak pillanatok, amiket sosem felejtünk. És vannak pillanatok, amiket örökre kitörölnénk az életünkből. Mila és Reed sosem voltak barátok. Sőt, az érzés, ami leginkább jellemezte a kapcsolatukat, az az utálat. De miért vagyunk képesek annyira gyűlölni valakit, amikor visszatükrözi minden létező hibánkat? Erre a kérdésre keresni a választ Mila és Reed, amikor a lány egy késő éjszakai baleset után felébred. Azt viszont nem érti, hogy mi történt Reed-el. Ő már nem az az ember, akit azelőtt megismert. Már semmi nem olyan, mint azelőtt.


7. George Orwell: Állatfarm

            A Pokémon Readathon utolsó terme, Zöld városban volt. Ide egy olyan könyvet kellett olvasnunk, aminek a borítóján egy állat vagy növény szerepel. Sokáig kerestem egy rövid könyvet erre a pontra, végül ezt választottam.  

Nem vagyok kibékülve ezzel a borítóval. Szerintem a legutóbbi (Európa kiadó, fehér, keménytáblás) borító sokkal szebb, de még a Helikonos is. Ez a példány viszont szerintem nagyon is hasonílt a könyvbeli disznókra, így ha nem szép, legalább találó. Ezen túllépve, a könyv egyébként nagyon tetszett. Nem gondoltam volna, hogy klasszikus tetszhet ennyire, bár értek már korábban is meglepetések. Biztos, hogy újra fogom egyszer olvasni. Nehezebb témát (diktatúra) dolgoz fel, mégis könnyen olvasható formában. A történet elkeserítően igazi, a benne lévő igazsátalanság pedig egyenesen dühítő és undorító. Szerintem nem árt hozzá egy kis történelmi háttérismeret sem, mert akkor még jobban élvezhető, jobban átláthatóak az összefüggések. Viszont elég annyi is, amennyit az iskolákban tanítanak.

Fülszöveg: Minden állat egyenlő? Ugyan már. Vannak köztük egyenlőbbek is. Orwell 1943-44-ben írott műve minden elnyomó, totalitárius rendszerre ráillik. Egy angol major a színhely, ahol az állatok a disznók vezetésével megdöntik az Ember uralmát. A maguk igazgatta farmon élik először szabadnak, derűsnek látszó, majd egyre jobban elkomoruló életüket. Az 1984 írójának már ebben a művében is nagy szerepet játszik a történelmi dokumentumok meghamisításának motívuma. Visszamenőlegesen megváltoznak, majd feledésbe merülnek az állatok hajdani ideológusának, az Őrnagynak az eszméi. A Napóleon nevű nagy kan ragadja magához a hatalmat, és – természetesen mindig a megfelelő ideológiai magyarázattal – egyre zordabb diktatúrát kényszerít állattársaira. A szerző a „Tündérmese” alcímet adta regényének, mely eredetileg a sztálini korszak szatírája volt, de az emberek és az állatok minden diktátor alatt ugyanolyanok.

 

+1. George R. R. Martin – E. M. García Jr. – L. Antonsson: A tűz és jég világa

            Ez a könyv még mindig függőben van. Az elmúlt 2 hónapban egy oldalt sem olvastam belőle. Úgy néz ki, hogy az Az után, most ez a könyv fog hónapokig az asztalomon lakni.

Fülszöveg részlet: Ez a könyv összegyűjti a mesterek, septonok, mágusok és dalnokok minden felhalmozott tudását, de elmélkedéseiket és a legendákat is. Felöleli a Hajnalkortól egészen a Hősök Koráig tartó időszakot, az Elsők eljövetelétől Hódító Aegon érkezéséig, a Vastrón megkovácsolásától Robert felkeléséig és az Őrült Király, II. Aerys Targaryen bukásáig, mellyel kezdetét vette a Starkok, Lannisterek, Baratheonok és Targaryenek „jelenkori” küzdelme. George R. R. Martin káprázatos univerzumának kötelező darabja, A Tűz és Jég világa annak ékes bizonyítéka, hogy a toll a kardok vihara közepette is kitartóan szántotta a papírt.

 

Összegzés:

       2021 májusa és júniusa nem egészen úgy alakult, ahogy vártam. Elérkezett a vizsgaidőszak és a korábban közelgő olvasási válság is megtalált. Egyszerűen minden könyvet túl hosszúnak láttam. Az olvasásra próbáltam időt szakítani, de nem sikerült annyit, amennyit szerettem volna. Ezért most darab- és oldalszámban is kevesebbet produkáltam. Számok tekintetében eddig ez a két hónapom a leggyengébb idén. Sebaj, végül is azt is megtanultam júniusban, hogy nem a mennyiségek számítanak (lásd Papírra vetett gondolataim vidóját ITT ). Igyekszem majd emlékeztetni magamat erre a későbbiekben. Sajnos vagy nem sajnos új könyvekkel is szépen gyarapodott most a könyvtáram, ami a meglévő-új olvasott könyvek számán is visszaköszönt.

Június végén a readathon és a fogyó vizsgák miatt viszont mondhatni új életre keltem. Most lendületben vagyok, és úgy érzem, újra tudok a meglévő könyveimre is koncentrálni, az újak keresgélése helyett. Mindenesetre, már most látom, hogy izgalmas nyarunk lesz. Posztok tekintetében biztosan.

Érdemes lesz figyelni az oldalt! ;)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése